KAMPANIA EDUKACYJNA

KAMPANIA MSWiA

Czyszczenie i kontrola !

SZERSZENIE, OSY...

STRATEGIA ROZWOJU

Mężczyzna podpalił się na stacji benzynowej

Mężczyzna podpalił się na stacji benzynowej

We wtorek 04 grudnia 2018 roku o godzinie 18:35 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego...

Kolejne pożary sadzy w przewodzie kominowym

Kolejne pożary sadzy w przewodzie kominowym

Okres grzewczy rozpoczął się na dobre. Niestety corocznie  okres ten charakteryzuje się...

Pożar sterty drewna

Pożar sterty drewna

We wtorek 27 listopada 2018 roku o godzinie 18:28 do Stanowiska Kierowania Komendanta...

O krok od tragedii. Tlenek węgla zaatakował w Koźminie.

O krok od tragedii. Tlenek węgla zaatakował w Koźminie.

W niedzielę 25 listopada 2018 roku o godzinie 10:26 do Stanowiska Kierowania Komendanta...

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie służy pomocą w budowie bezpiecznych lodowisk na terenie powiatu krotoszyńskiego. Celem akcji jest tworzenie lodowisk bezpiecznych w miejscach do tego przeznaczonych. Aby skorzystać z pomocy strażaków należy wcześniej przygotować odpowiedno teren pod lodowisko tworząc obwałowania.  Jesteśmy przekonani, że utworzone przez nas lodowiska sprawią, że zimowy odpoczynek będzie bezpieczny.

 


Jak postępować, by zabawa była bezpieczna?


1. Należy przestrzec dzieci, aby bez opieki dorosłych nie wchodziły na zamarznięte stawy, jeziora a tym bardziej rzeki!
2. Wychodząc zostaw komuś informacje o miejscu, w które się udajesz oraz planowanym czasie powrotu.
3. Na lód najlepiej wybieraj się w towarzystwie osób, na które możesz liczyć w krytycznej sytuacji
4. Zalegający na pokrywie lodowej śnieg potrafi być bardzo zdradliwy. Pod warstwą śniegu trudno ocenić zagrożenie, ponieważ nie widać grubości lodu, przerębli i innych niebezpiecznych miejsc. Ponadto śnieg obciąża dodatkowo taflę lodu zmniejszając jego wytrzymałość.
5. Dzieci powinny bawić się na lodzie wyłącznie pod okiem osoby dorosłej, która wcześniej powinna sprawdzić teren zabaw. Lód musi mieć co najmniej 10 cm grubości i nie powinno być na nim przerębli. Przed wyjściem na świeże powietrze, warto również sprawdzić jaka jest aktualna temperatura otoczenia, która musi być ujemna.
6. Szczególnie niebezpieczne są miejsca w pobliżu ujścia rzek i kanałów, nurtów rzek, ujęć wody, mostów, pomostów i przy brzegach. Woda w ruchu trudniej zamarza i zwykle lód w tych miejscach jest cieńszy. Unikaj również miejsc zacienionych, gdzie przez pokrywę lodową widać płynącą wodę.
7. Na lód powinny wchodzić co najmniej dwie osoby, które powinny przebywać w pewnej odległości od siebie, jednak zawsze w zasięgu wzroku. Pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić na lód, jeśli w pobliżu nikogo nie ma (dotyczy to również wędkarzy).
8. Pamiętaj aby bawiąc się na lodzie nie trzymać rąk w kieszeniach, ponieważ w razie wpadnięcia do wody trudniej będzie się z niej wydostać.
9. Jeśli usłyszysz trzeszczenie lodu, nie zatrzymuj się, ale natychmiast zawróć w kierunku brzegu. Zwróć również uwagę pozostałym użytkownikom o potencjalnym niebezpieczeństwie.
10. Jeśli na lodzie zauważysz wystającą gałąź, krzaki UWAŻAJ! Może ktoś w ten sposób próbuje Ciebie ostrzec o niebezpieczeństwie (np. zrobionym przeręblu). Również jeśli Ty zauważysz nieoznakowany przerębel lub inne potencjalne niebezpieczeństwo w miarę możliwości postaraj się je oznakować np. kładąc w tym miejscu gałąź.
11. Bawiąc się na lodzie warto mieć przy sobie gwizdek, którego ewentualnie możemy użyć do wezwania pomocy. Warto mieć również przy sobie kolce (czekany) pomocne przy wczołganiu się na lód, ponieważ wydostanie się na powierzchnię z przerębla jest bardzo utrudnione. Kolce te można kupić w większości sklepów wędkarskich lub wykonać samemu np. z wkrętaków (zaostrzone końce, rękojeści połączone linką zakładaną na szyję, na ostrza można założyć cienką elastyczną rurkę, która zabezpieczy przed rozdarciem kombinezonu)
12. Podczas wędrówki uderzaj co pewien czas np. pierzchnią w lód; gdy pod wpływem uderzenia pokrywa lodowa pęka lub trzeszczy - wycofaj się tą samą drogą.
13. Pojazdami motorowymi możesz jeździć tylko po specjalnie przygotowanych torach.
14. Jeżeli zdecydujesz się na wjazd samochodem na lód, bądź przygotowany, żeby szybko opuścić pojazd. Na lodzie nie używaj pasów bezpieczeństwa, szyby powinny być opuszczone.
15. Wychodząc na lód zawsze zachowuj pokorę wobec żywiołu.

Co robić, jeśli pod kimś załamie się lód?


1. W przypadku załamania lodu staraj się zachować spokój i spróbuj głośno wzywać pomoc. 2. Najlepiej połóż się płasko na wodzie, rozkładając szeroko ręce i starając się wpełznąć na lód.
2. Oszczędzaj siły na wydostanie się z wody, ponieważ wydostanie bez niczyjej pomocy się o własnych siłach jest niezwykle trudne - ręce ślizgają się po mokrym lodzie - nie można znaleźć chwytu.
3. Jeśli to możliwe zdejmij buty, zrzucisz kilka zbędnych kilogramów, łatwiej będziesz mógł utrzymać się na powierzchni.
4. W kierunku brzegu poruszaj się w pozycji leżącej.
5. Kiedy zauważysz osobę tonącą, w pierwszej kolejności postaraj się zaalarmować służby ratunkowe tj. straż pożarną (tel. 998 lub 112) lub pogotowie ratunkowe (tel. 999 lub 112). Pamiętaj! Najważniejsze jest bezpieczeństwo ratownika. Jeśli lód załamał się pod osobą poszkodowaną, może załamać się również pod Tobą. Dlatego tak ważne jest wezwanie pomocy profesjonalistów. Ratownik bez odpowiedniego zabezpieczenia w zimnej wodzie może przebywać ok. 3 minut. Poźniej z uwagi na wyziębienie organizmu może stać się osobą poszkodowaną.
6. Udzielając pomocy, nie biegnij w kierunku osoby poszkodowanej, ponieważ zwiększasz w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się pod Tobą. Do tonącego najlepiej zbliżyć się czołgając.
7. Jeśli w zasięgu ręki masz do dyspozycji długi szalik, grubą gałąź, sanki spróbuj podczołgać się na odległość rzutu i podaj przedmiot poszkodowanemu.
8. Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do zamkniętego, ciepłego pomieszczenia, aby zapobiec dalszej utracie ciepła. Pamiętaj, nie wolno poszkodowanego polewać ciepłą wodą, ponieważ może to spowodować u niej szok termiczny.

 


Our website is protected by DMC Firewall!